Grunty i gładzie Lubin
Odpowiednio przygotowane podłoże do malowania to połowa sukcesu udanego malowania ścian.
W odpowiednim przygotowaniu podłoża mamy wielu “pomocników” w postaci gruntów i gładzi.
Gruntowanie
Celem gruntowania ścian przed malowaniem jest zmniejszenie lub wyrównanie chłonności podłoża. Dodatkowo spoiwo z gruntów ma za zadanie “zlepić” pory na powierzchni podłoża lub wniknąć z wodą głębiej by dodatkowo skleić pyliste lub kruche wierzchnie warstwy podłoża.
Dzięki właściwemu gruntowaniu ścian można w dalszym etapie łączyć obszary robocze i fakturować farbę bez pasów po wałku. Dzieje się to za sprawą tego, że powłoka pozostaje dłużej mokra.
Zobacz porównanie graficzne zagruntowanej i nie zagruntowanej powierzchni!
Większość gładzi gipsowych jest z natury silnie chłonna i pylista. Osypuje się po przetarciu ręką. Grunt zmniejsza i wyrównuje chłonność gładzi, by umożliwić naniesienie w poprawy sposób farby nawierzchniowej. Sklei też wierzchnią warstwę pyłu, by farba nie odchodziła płatami od ściany. Podczas kolejnego malowania za kilka lat, farba nie będzie nawijać się na wałek.
Jak sprawdzić czy podłoże jest chłonne i należy je gruntować?
Chlapnij wodą na podłoże – jeśli woda będzie się wchłaniać, to należy gruntować (tak samo uciekałaby woda z farby nawierzchniowej, do czego nie należy dopuścić).
Jak sprawdzić czy poprawnie naniesiono grunt?
Ponownie chlapnij wodą na zagruntowaną powierzchnię – woda powinna swobodnie spłynąć po ścianie, tylko nieznacznie wchłaniając się w podłoże.
Czy zawsze trzeba gruntować?
W przypadku ścian, które były już wcześniej malowane farbami akrylowymi lub lateksowymi, a struktura jest jednolita nie ma potrzeby gruntowania, a wręcz jest ono niewskazane. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość gruntu lub jego nieodpowiednia aplikacja może „zeszklić” ścianę, co uniemożliwi dalszą pracę.
W przypadku dalszej wątpliwości co do konieczności gruntowania możemy wykonać następujący test: czystą i suchą dłonią przetrzeć po danej powierzchni, jeśli pozostanie ona czysta, będzie to znak, że gruntowanie możemy pominąć. Jeżeli natomiast na dłoni pozostanie osad – ścianę należy zagruntować, ponieważ oznacza to, iż nie jest ona dostatecznie związana.
Rodzaje gruntu
Oferta gruntów na rynku jest ogromna i w dużej mierze zależy od potrzeb. My stawiamy na uniwersalne rozwiązania, a te specjalistyczne sprowadzamy w razie potrzeby.
Podstawowym i ekonomicznym gruntem jest Stauber Prim K – jest to bezrozpuszczalnikowy impregnat oparty na bazie dyspersji żywic syntetycznych. Przeznaczony jest do impregnacji nasiąkliwych i mineralnych podłoży budowlanych wewnątrz w celu zmniejszenia i wyrównania wodochłonności podłoża.
Bardziej zaawansowanym preparatem gruntującym jest Stauber Prim N. Jest to grunt głęboko wnikający na bazie nanoemulsji akrylowej o nikłym zapachu.
Preparat zawiera nanocząsteczki, które dzięki swym rozmiarom mogą wnikać głębiej w gruntowane podłoże a także penetrować podłoża o minimalnych rozmiarach porów (np. gładzie gipsowe powierzchniowo zagęszczone pozostałościami po szlifowaniu).
Taka struktura wzmacnia podłoże w warstwie podpowierzchniowej i powierzchniowej jednocześnie regulując chłonność wody. Zagruntowana powierzchnia staje się bardziej zwarta, jednolita i odporna na odspajanie. Jest to grunt zalecany do stosowania przed malowaniem, przed mocowaniem płytek ceramicznych, wylewaniem posadzek.
Preparat gruntujący z rodziny Caparola OptiSilan TiefGrund to zaawansowany, hydrofobizujący, silikonowy, głebokopenetrujący środek. Doskonale nadaje się do wzmacniającego gruntowania chłonnych, porowatych lub lekko piaszczących się tynków, murów i innych materiałów.
Dzięki zastosowaniu spoiwa drobnocząstkowego jakim jest hydrozol polisiloksanu OptiSilan TiefGrund jest wyjątkowo głęboko penetrujący oraz hydrofobizujący.
Co oznacza, że jest hydrofobizujący? Już tłumaczę.
Jest to proces nadawania powierzchniom właściwości hydrofobowych, czyli odpychających wodę. Powierzchnie takie są odporne na wchłanianie wody i innych zanieczyszczeń w głąb ich struktury. Woda, która wnika w głąb struktury materiałów z czasem doprowadza do rozwoju pleśni, grzybów, mchów albo glonów. Te mikroorganizmy mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Jak widać jest to grunt, który warto zastosować w łazience. Nadaje się także do użytku zewnętrznego pod farby elewacyjne.
Król naszej sprzedaży, nie kwestionowany lider gruntów zewnętrznych pod tynki dyspersyjne – Caparol PutzGrund 610. Jest to grunt z piaskiem kwarcowym, zwiększającym przyczepność tynków do podłoża. Jest to grunt odporny na działanie warunków atmosferycznych, hydrofobowy, dobrze kryjący. Niewątpliwym atutem Caparol PutzGrund 610 jest to, że można go barwić! Dzięki temu nie dość, że zagruntujemy elewację to uzyskujemy jeszcze idealny podkład pod docelowy kolor.
Gładzie Lubin
Zastosowanie gładzi na tynk jest istotnym elementem przygotowania ściany do malowania. Jej celem jest nadanie ścianom idealnie gładkiej powierzchni, która jednocześnie powinna być twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest to idealne rozwiązanie jeżeli ściana ma lekkie ubytyki, zadrapania i dziurki.
W naszej ofercie skupiamy się na gładzi od Caparola Akkordspachtel SF PLUS.
Dlaczego ta gładź?
- wysokoprzyczepna
- bardzo twarda po wyschnięciu
- jest to gotowa gładź “z wiadra”
- łatwa i przyjemna w aplikacji
- do szlifowania na sucho i filcowania na mokro
Jej największy atut, to możliwość malowania bez wcześniejszego gruntowania! Tak, wystarczy, że użyjesz tej gładzi – odkurzysz i możesz malować naszymi farbami bez konieczności wcześniejszego gruntowania. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy!